O nás

Vznik a historie

Sociální Ateliér Tilia byl založen v roce 2009 v Nové Vsi nad Popelkou studenty Akademie sociálního umění Tabor. V obci probíhá již několik dalších spřízněných iniciativ sdružených kolem Sociálně terapeutického centra Nadace Tabor. Ateliér Tilia je současně spojen i s Akademií sociálního umění Tabor, na jejíž aktivitách se podílí.

Cíle

Ateliér Tilia si klade za cíle:

  • vytvoření multifunkčního prostoru, kde se pomocí umění a řemeslné výroby mohou setkávat (nejenom) lidé s různým sociálním znevýhodněním
  • vytvoření několika stálých pracovních míst, která jsou vlastní skladbou práce ušita na míru vlohám jednotlivých zaměstnanců - klientů, tito lidé tak díky stálému zaměstnání mohou nalézt více pevných bodů a smyslu ve svém životě
  • pořádání umělecko řemeslných kurzů pro školy i soukromé osoby

Výrobní program

Sociální atelier Tilia se v první řadě věnuje vývoji a výrobě hudebních nástrojů. V této oblasti úzce spolupracuje se zahraničním výrobcem hudebních nástrojů, firmou Choroi - celoevropskou organizací založenou na antroposofických principech a myšlenkách.

Vedle výroby hudebních nástrojů zde probíhá i výroba dřevěných hraček, výukových pomůcek pro školy a zakázková výroba dřevěného nábytku či užitkových doplňků pro domácnost a interiéry.

Výrobky ateliéru Tilia jsou zhotoveny výhradně z přírodních materiálů - převážně ze dřeva, kovu a kamene. Volba materiálů i provedení se zaměřuje na elegantní, citlivý a harmonický design a vysokou kvalitu všech výrobků. Atelier se snaží přinášet jak výrobky vlastního designu tak i výrobky zhotovené dle individuálního návrhu a přání zákazníků.

Členství v odborových organizacích

Ateliér Tilia je členem Spolku pro léčebnou pedagogiku a sociální terapii v ČR, který sdružuje vzdělávací sociálně-terapeutická zařízení, hlásící se ke stejným zásadám. Prostřednictvím Spolku se Ateliér Tilia stal členem hnutí INCLUSION EUROPE při evropské unii, evropské organizace ECCE se sídlem v Holandsku a celosvětové konference pro léčebnou pedagogiku při Svobodné vysoké škole pro duchovní vědu v Dornachu (Švýcarsko).